אחסון אתרים בענן: כל מה שצריך לדעת

לפני שאתם עושים החלטה כלשהי לגבי איזה סוג של אחסון תרצו להשתמש עבור האתר שלכם, חשוב מאוד להשוות בין המודלים השונים של השרתים, המאפיינים שלהם והיתרונות.

הסוגים השונים של אחסון ענן

כל מה שצריך לדעת על אחסון אתרים בענןשירותי אחסון ענן מגיעים בשלושה מודלים שונים, המוכרים גם בתור מודלי הפריסה.

הענן הציבורי הינו מודל אשר הופך את המשאבים שלו זמינים לציבור הרחב ושולח אותם לארגונים רבים ואנשים פרטיים גם כן. הוא יכול להגיע במודל חינמי או במודל שלם לפי שימוש.

שירותי ענן ציבורי כוללים תוכנה ואפליקציות כמו חבילות רישומים, חבילות יעילות בעבודה ואימייל, ומוכר בתור SaaS, או בשמו המלא Software as a Service. שירותים אחרים אשר אחראיים על משאבי תשתיות כמו שרתים, מחשבים ואחסון מידע מיוחסים בתור IaaS.

אחסון בענן ציבורי בדרך כלל מוצע לעוסקים פרטיים אשר כנראה שלא יצטרכו אפשרויות אבטחה נוספות ותשתיות אשר הענן הפרטי מספק.

הענן הפרטי מורכב מתשתיות ענן מנוהלות בצורה פנימית או מצד שלישי בתוך חומת האש של התאגיד. הוא מספק את כל המאפיינים והיתרונות של הענן הציבורי לארגון אחד בלבד. עננים פרטיים נמנעים מהמון חסרונות של הענן הציבורי בכך שהם מנוהלים בצורה פנימית, צוותי ה-IT של התאגיד או גורם שלישי. החסרונות המדוברים כוללים בין היתר אובדן של שליטה על המידע, דאגות אבטחה, ציות לחוק הרגולטורי וענייני פרטיות מידע.

הענן ההיברידי מנסה ליצור פשרה בין הענן הפרטי לענן הציבורי. הוא מאפשר לארגונים ליהנות מהיציבות וגישה ברגע למשאבי מחשב בזמן שהוא שומר את מאפייני האבטחה והשליטה של רשת פרטית. בכך שהוא שומר על חלק מהמשאבים בתוך רשת החברה ואחרים מחוצה לה, חברות יכול "לפרוץ" לענן הציבורי כאשר ישנו צורך במשאבים נוספים.

במקרה הזה, הענן הפרטי והציבורי מתקשרים אחד עם השני בעזרת חיבור מוצפן. לדוגמה, ארגון יכול לבחור לאחסן את המידע הרגיש שלו בתוך מתקני הארגון ולהסתמך על משאבי הענן הציבורי כדי לעבד מידע ולבצע אנליטיקה.

יתרונות הענן הפרטי

לענן הפרטי יש יתרונות ברורים:

אבטחה: המידע של החברה והשרתים שלה נמצאים תחת ניהול ושליטה ישירה, ואין שום ישות אשר חולקת את משאבי השרתים. הדבר מאפשר לאבטחה חזקה יותר ויותר פרטיות בצורת בידוד מוחלט.

אמינות:  תוכנות שרתי ענן פרטי בדרך כלל אמינים וצפויים יותר, ויכולים להציע יכולות מוגברות. עם התקציב הנכון, ארגון יכול לבנות את הענן הפרטי שלו שיהיה סובלני לשגיאות ומתוחכם ככל הניתן מבלי הצורך להסתמך על החומרה של ספקי ענן ציבורי. מגוון רחב של אפשרויות בדרך כלל זמין עם הספק כדי לתפור פתרון ענן עבור הצרכים המיוחדים של הארגון.

שליטה מלאה וגמישות: עננים פרטיים נותנים לארגונים שליטה גדולה יותר על התשתיות שלהם. הדבר חשוב מאוד עבור חברות אשר רוצות להזיז עומסי עבודה דינמיים בין כל השרתים כדי לשפר את ניהול המחשוב ואחסון המשאבים. לדוגמה, צוות ה-IT יכול לרצות להקצות יותר משאבי ענן פרטי לשרתי ניהול החשבונות המבוססים על קפיצות עונתיות בהקצאות למשאבי מחשוב.

לסיכום

עבור ארגונים אשר מעוניינים בשירותי אחסון בענן פרטי אך חסר להם המשאבים או המומחיות כדי לבנות ולתחזק את התשתית הנדרשת, אחסון ענן ציבורי יכול להציע פתרונות מקיפים והמון מאותן יתרונות אשר מציע הענן הפרטי.

היתרון העיקרי של הענן הפרטי הוא האבטחה המוגברת, והיא מושלמת עבור אלו העובדים עם מידע רגיש. אחסון ענן פרטי מציע גם עוד יתרונות נוספים, כמו יותר שליטה על השרתים, ניהול ייעודי ותמיכה, שירותי המשכיות עסקית כמו גיבויים וארכיונים, והסכמים לרמות שירות כדי להבטיח רמה צפויה של איכות.